Bugun...
FLAŞ HABER
SON DAKİKA

EBABİLLERİ, BEKLEME ACİZLİĞİMİZ

 Tarih: 12-12-2017 13:18:00
Erkan AKBALIK

EBABİLLERİ, BEKLEME ACİZLİĞİMİZ

Ebabilleri beklemek bizim sorumluluklarımızı savsaklamamızdır.Mehdi  beklemek bizim tembelliğimiz,yükümlülüklerimizi başkasına ve başkalarına atarak ‘’insanın yüklendiği emanetteten’’,Hz Alla’ın yeryüzündeki  halifeleri olmaktan ,Adil şahitlik misyonumuzdan kaçışımızdır.

 

(Nankör İsrâîl kavmi ise):

«–Ey Mûsâ! Onlar orada bulundukları müddetçe, biz oraya aslâ girmeyiz; şu durumda Sen ve Rabbin, gidin savaşın! Biz burada oturacağız!» dediler.” (el-Mâide, 24)o gün Yahudilerin sergilediği bu tavrı ne yazık ki bugün Müslümanlar sergiliyor.Sadece ‘’Klavye mücahitliği’’yle,kınamakla, kahrolsun İsrail,Amerika demekle olmuyor.Gereği yapılmamış her türlü duanın, “sen ve Rabbin gidin savaşın” itirazından farkı, keyfiyet olarak değil de sadece kemiyet olarak değil midir? Dua , bedel ve gerek ister. Aksi halde dua değil emir veya sipariş olur.

 

Dünyamız ve İslam coğrafyamız bir kan gölüne,şiddet sarmalına dönmüşken kimse bir şey yapmayacak mı?Bir dine bir inanaca  sahip olduğunu söyleyenler hassaten Müslümanlar bu ifsat düzenine ne zaman dur diyecek!

Bir araştırma kuruluşunun 230 ülke ve bölgede yaptığı anketler ile nüfus kaydı araştırması sonucunda dünyanın inanç haritası ortaya çıkarılmıştı. 7 milyarlık dünya nüfusunun yüzde yüzde 25'i ise Müslüman.Bu rapora göre dünyada 100 kişiden 25'i islama inandığını söylüyor.1/4 içinde yer alıyor.Tüm dünyada 1,7 milyar Müslüman olduğu söyleniyor.Sayısal bir eksiklik değil,kalite eksiğimiz var maalesef.

Nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ya da resmi dini İslamiyet olan ülkelerin sayısı 70 e yakındır ve bunlardan 23 tanesi Arap devletidir.Buna rağmen dünyanın etkin ve aktif bir öznesi olamıyoruz.Hz. Peygamber (s.a), zaman zaman geleceğe dönük mesajlar vermiş, ümmetinin başlarına gelecek bazı musibetlerden söz etmiştir. Aşağıda sunacağımız hadis farklı zamanlarda Müslümanların halini tasvir etmek açısından büyük önem arz etmektedir.Sevbanr.arivayetiylePeygamberimiz şöyle buyurmaktadır:

 

“Yemek yiyenlerin sofralarına birbirlerini çağırdıkları gibi, çeşitli ümmetlerin sizin aleyhinize birleşmeleri yaklaşmaktadır. Ashaptan biri “Ey Allah’ın Resûlü! O gün (sayıca) az olacağımızdan mı (aleyhimizde birleşecekler)? diye sordu. Resûlullah (s.a.v) “hayır, bilakis o gün (sayıca) çok olacaksınız. Fakat selin üzerindeki köpük ve çerçöp gibi olacaksınız. Allah, düşmanınızın kalbinden size karşı duyduğu “mehâbeti” (korkuyu) çekip alacak ve kalbinize “vehn” (zafiyet) atacak (bu sebeple düşmanınız sizden çekinmeyecek ve korkmayacak) tır” buyurdu. Ashaptan biri “Ey Allah’ın Resûlü! “vehn” nedir?” diye sordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber “dünya sevgisi ve ölüm korkusu” diye cevap verdi.(Rudani)

 

Hadisi şeriften anlaşıldığına göre, çeşitli İslam dışı güçler ve milletler, Müslümanlarla savaşmak, onların gücünü kırmak, birlik ve bütünlüklerini parçalamak, sahip oldukları vatanlarını ellerinden almak, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürebilmek için, yemek yiyen bir grubun birbirinin sofralarına davet etmeleri gibi, birbirlerini Müslümanların aleyhine birleşmeye çağıracak ve aralarında anlaşacaklardır.(2) Onların tabiri ile pastadan pay almak için yarışacaklardır.

Görüldüğü gibi hali pür melalimizin azlıkla ilgili değildir.Üstelikİslam dünyası, dünyanın önemli deniz yollarının, su kaynaklarının ve yeraltı zenginliklerinin bulunduğu
bir bölgede bulunmaktadır. İslam ülkeleri bu anlamda üç büyük kıtanın kesişme noktaları üzerinde kurulmuşlardır.
Hava, deniz ve kara ulaşımlarının yapıldığı ana merkezler, İslam ülkelerinin toprakları üzerindengeçmektedir. Bu bakımdan İslam ülkeleri bulundukları coğrafi konum itibariyle stratejik önemi olan birbölgede yer almaktadır. Bunu avantaja çevirecek insani ve islami projelere ihtiyaç var.Biz bu insani ve islami projeleri hayata geçiremezsek,İmanımızı gereğini yapamazsak;onlar ‘’ğayrilmeğdubi aleyhim veleddallin’’durumunun gereğini yapacak ve bu durumun somut ve güncel projelerini üstümüzde yapacak ve yaptıracaklardır.

İslam gibi eşsiz ve zirve bir medeniyeti bu hasta ve hastalıklı çağımızda muhtaç tüm yüreklere bir abı hayat sunmakla yükümlüyüz.Zillet içindeki bu hali pür melalimizi,tembelliği,acizliği,nemelazımcılığı bir kenara bırakmak zorundayız.İslamın isminde olan:selam,barış,güvenlik,esenlik,huzur dolu mesajını ete kemiğe büründürerek,tebliğe bile gerek bırakmayacak kadar güzel temsil ederek çağlar aşan evrensel çağrıyı herkese ulaştırmalıyız.

 

Selam,

Dua ve

Muhabbetlerimle

 

A.Erkan AKBALIK

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
 • MANİSA'DAN KARELER
  MANİSA'DAN KARELER
 1. MANİSA'DAN KARELER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manisa Teröre Karşı Yürüdü
  Manisa Teröre Karşı Yürüdü
 • Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
  Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
 • Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
  Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
 • İSLAM DÜNYASI AYAKTA
  İSLAM DÜNYASI AYAKTA
 • YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
  YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
 • Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
  Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
 1. Manisa Teröre Karşı Yürüdü
 2. Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
 3. Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
 4. İSLAM DÜNYASI AYAKTA
 5. YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
 6. Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
VİDEO GALERİ
YUKARI