Bugun...
FLAŞ HABER
SON DAKİKA

MANİSA VALİLİĞİ BASIN BİLGİLENDİRME VE EŞGÜDÜM TOPLANTISI: 2

 Tarih: 09-06-2017 11:57:00
Gürbüz BATTAL

1990’lı yılların sonunda İstanbul’a gittiğimde Bağcılar Eğitim Bir Sen başkanı olan kardeşimle Aksaray’da yapılan sendika toplantısına katılmıştım.

Toplantıda il başkanı, sunuş konuşmasının ardından sırasıyla her ilçe başkanına, geçen toplantıdan bu güne kadar neler yaptığını soruyor, ilçe sendika başkanları sırasıyla icraatlarını sunuyor, toplantıya katılanlar yapılan çalışmalardan haberdar olup, eksikliklerini tespit ederek sorunlara çözüm yollarını birlikte tespit ediyorlardı.

Bu çalışma çok hoşuma gitmişti.

20 küsur yıl sonra basın mensubu olarak davet edildiğim Öğretmen Evi ile Polis Evi’nde Valimiz Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında yapılan toplantıda aynı uygulamayı gördüm. Belli periyotlarla tüm ilçe kaymakamları ile bakanlıkların il temsilcisi müdürler Valimizin başkanlığında bir araya geliyor, herkes, geçen toplantıdan bu güne kadar yaptığı özgün çalışmasını sunuyor.

Bu toplantılarla yöneticiler, bir dahaki toplantıda yeni projeler sunmak için işe daha bir dört elle sarılıyor.

Yeni icraatı olmayan kaymakam ve daire müdürleri neden özgün çalışmalarınız yok diye töhmet altında bırakılmıyor. Valimiz esprili bir dille bunları çalışmaya teşvik ediliyor.

Sıra bize gelince biz de görüşlerimizi samimi bir ortamda dile getiriyoruz.

Katıldığım ilk toplantıda Şehzadeler Kaymakamlığı, Manisa Müftülüğü ile Merkez Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün çalışmaları ön plana çıkmıştı.

Geçenki yazılarımda Şehzadeler Kaymakamlığı ile İl Müftülüğümüzün icraatlarını yazmıştım.

Bu günkü yazımda, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünün çalışmalarını yazmak için geçen hafta, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nü ziyaret ettim.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdiresi Berrin Özmutlu ve Şehzadeler İlçe Nüfus Müdürü Ertuğrul Öcek’le tanıştım ve kurumları ve çalışmaları ile ilgili bilgileri edindim.

Berrin Hanım, 2012 Ekim ayında Manisa’daki görevine başlıyor.

Eski Adliye binasındaki Nüfus Müdürlüğü, Manisa büyükşehir olduktan sonra İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile Şehzadeler İlçe Nüfus Müdürlüğü olarak ikiye ayrılmış.

Eski adliyenin halini bilenler daha içeri girerken binada yapılan değişiklik ve çalışmaları hemen fark ediyor, buraya bir bayan eli değdiğini hissediyor.

Binada önemli tadilatlar yapılmış, bina sanki yenilenmiş.

Binanın her tarafında Manisa’nın tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan köşeler düzenlenmiş maketler sergilenmiş. Adeta küçük bir müze haline getirilmiş.

Okullar dışında bir resmi dairede ilk defa bu şekilde özenle hazırlanmış köşeler gördüm.

Örnek olarak gösterilecek bir arşiv bölümüne ve toplantı salonuna sahipler.

Berrin Özmutlu, icraatlarıyla ilgili olarak, “Yaptığımız tadilatlarla Türkiye’nin en güzel binalarından birine sahip olduk. Binamızı Manisalılara ve çalışma arkadaşlarımıza yaraşır hale getirdik. Ödenek buldukça daha güzel şeyler yapacağız

Bir insanın doğumundan ölümüne kadarki döneminin her alanında hizmet sunuyoruz. Yakında pasaport ve ehliyet işlerinin de yürütmeye başlayacağız.

Bu nedenle iş yükümüz artacak.

Personelimizde eksiklikler olmasına rağmen hizmet kalitemizde ve hizmetimizde aksama yaşanmadı.  Bu güne kadar 95 bin vatandaşımızın nüfus cüzdanları çipli nüfus cüzdanlarıyla değiştirdik. Ayda ortalama olarak kimlik kartlarını değiştirmek için 15 bin başvuru alıyoruz.

İlk zamanlar büyük yoğunluk yaşanan kimlik değiştirme işlemlerinde talep azalması var. Vatandaşlarımızın kimliklerini değiştirmede sıkıntı çekmemeleri için mesai saatlerini 2 saat uzattık. Cumartesi günleri de ek mesai yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan yeni kimlik kartlarını biran önce almaları için kurumumuza bekliyoruz” dedi.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Berrin Özmutlu ile Şehzadeler İlçe Nüfus Müdürü Ertuğrul Öcek’e ve çalışma arkadaşlarını kutluyor,  başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
FOTO GALERİ
 • MANİSA'DAN KARELER
  MANİSA'DAN KARELER
 1. MANİSA'DAN KARELER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manisa Teröre Karşı Yürüdü
  Manisa Teröre Karşı Yürüdü
 • Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
  Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
 • Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
  Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
 • İSLAM DÜNYASI AYAKTA
  İSLAM DÜNYASI AYAKTA
 • YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
  YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
 • Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
  Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
 1. Manisa Teröre Karşı Yürüdü
 2. Yasin Öztekin' den Unutulmaz Gol Sevinci
 3. Yunusemre Sosyal İşler Müdürlüğü Duygulandırdı
 4. İSLAM DÜNYASI AYAKTA
 5. YUNUSEMRE TSM KOROSUNDAN UNUTULMAZ KONSER
 6. Erdal Tosun'dan Geriye Kalan Efsane Sözler | Manisa Aksiyon Haber
VİDEO GALERİ
YUKARI